2012. április 30., hétfő

Az univerzum kora

Mivel az emberi megfigyelés közvetlenül csak igen rövid időszakot és relatíve kis távolságot, vagyis az univerzumnak csak töredékét foglalja magában a távoli múltat közvetlenül nem tudjuk meghatározni.


A tudomány egyéb ágaiban számos ismeretlen változó esetén eredményeket csak feltételezés és annak gyakorlati bizonyítása (u.n. trial and error, vagyis próba és hiba) számítási módszer segítségével lehet meghatározni. A világegyetem múltját is csak bizonyos változók feltételezésével (vagyis egy elmélet felállításával) és azok előző, vagy következtethető ismeretekkel való megegyezési próbája (teszt) segítségével tudjuk meghatározni.

standard modell:

Világegyetem egy egyetlen esemény, egy szingularitás (angolul singularity) eredménye, vagyis egy végtelenül kicsi és végtelenül forró pontból indult ki; olyan állapotból, amelyben az általunk ismert fizikai törvények és anyagok nem léteztek, amiből a tapasztalatunk szerinti Világegyetem csaknem végtelen sebességgel képződött.

A távoli múlt:

Mivel az ősrobbanást követő események rendkívüli sebességgel változtak, annak történetét lineáris időskálán nem lehet ábrázolni. Grafikus ábrázolását logaritmikus időskálán a kezdetektől az első csillag megjelenéséig Az ősrobbanás lefolyásának grafikus ábrázolása

  • 13,7 ± 0,2 milliárd évvel ezelőtt az Univerzum az ősrobbanással („Big Bang”) megkezdődik
  • 300 ezer évvel az ősrobbanás után hidrogén atommagok elektronokat fognak be, létrehozva az első atomokat
  •     600 millió évvel az ősrobbanás után kialakulnak az első galaxisok (lásd: Galaxisok kialakulása és fejlődése)
  •     5 milliárd éve: a Nap létrejötte
  •     4,5 milliárd éve: a Föld létrejötte, a geológiai korok kezdete
  •     3,5 milliárd éve megjelennek az első egysejtűek a Földön
  •     600-500 millió éve fejlődésnek indul a többsejtű élet




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése